Zirkonyum Kuron Tedavisi

Zirkonyum kuron halk arasında bilinen kaplama tedavisinin bir çeşididir. Eskiden yaygın olarak kullanılan metal destekli kaplama tedavisinin yerini daha estetik bir materyal olması ile almıştır. Zirkonyum Kron ışığı yansıtması, alt yapıda metal olmaması, uzun vadede metal destekli kuronlar gibi diş etinde mor görüntüler yaratmaması sebebi ile daha tercih edilir hale gelmiştir.

Zirkonyum kuronu diş eksikliği olan ve estetik olarak şikayetleri olan hastalarımızda tercih etmekteyiz. Zirkonyum yapısı gereği E-Max’e göre daha kalın yapıdadır. Bu sayede kendi diş renginizden çok daha açık bir renk seçmiş olsanız bile kolay kolay yansıma yapmaz.

Metal Destekli Kaplama Tedavisi

Metal destekli kaplamalar kaplama çeşitlerinin en köklü tedavisidir. Metal destekli kaplamalar porselen üst yapının altında doku dostu kaliteli metal barındırmaktadır.

Metal destekli kaplamalar altında barındırdığı metal yapıdan dolayı genellikle implant üstü protetik tedavilerde tercih edilir.
Metal destekli kaplamalar ışığı zirkona göre daha az yansıtır. Bu sebeple zirkonyum ve diğer materyallere göre biraz daha mat duracaktır. Alt yapıda koyu renk olduğu için minimal oranlarda olsa da gri tonlarda yansıma yapacaktır. Fakat alt yapıdaki bu metal protezi güçlendirici etkiye sahiptir.

Fakat en önemli amacımız hastamıza en sağlıklı ve uzun ömürlü tedaviyi sunmak olduğu için bazı durumlarda hastalarımızın ağız yapısı, dişlerin eksiklik durumları, implant üzeri yapılacak tedavilerde implantların mesafeleri gibi tedavinin ömrünü uzatacak ve daha sağlıklı olacak durumlarda metal destekli porselen protezleri de önermekteyiz.

Tedavi süreci dişlerinizin aşındırılması ile başlar. Aşındırılan dişlerden ölçüler alınır Kliniğimizde kullandığımız son teknoloji sayesinde hem dijital hem de manuel ölçülerle çalışmaktayız. Ölçüler gönderildikten sonra laboratuvar aşamasında çalışmalar başlar. Tıpkı şapka gibi dişinizin üzerine oturacak, diş eti le uyumu mükemmel yakaladığımız kronları hedefleriz. Prova aşamalarında size beklentinizi, gelen provada beğenip beğenmediklerinizi sorarız ve renk seçimine geçeriz. En son aşamada ise bitim öncesi sizin onayınızı alırız ve her şey hayal ettiğiniz gibiyse bitimi sağlarız.

Estetik Kaplama Tedavisi Süreçleri

Tüm protetik tedavilerde materyal farklılıkları olsa da benzer süreçte ilerlemektedir. Öncelikle hastalarımızın işlem sırasında ağrı duymaması için mutlaka işlem öncesi lokal anestezi uygulamaktayız.

Karar verdikleri proteze ve diş yapılarına uygun boyutlarda aşındırma işlemi uygulanmaktadır. Dişler küçüldükten sonra ölçü alınır ve laboratuvara gönderilir. Hastamıza ikinci seansta alt yapı provası yapılır ve hastamız hekimi ile beraber kendine en uygun modele ve renk seçimine karar verir.

Üçüncü seansta dentin prova dediğimiz ikinci prova gerçekleşir. Bu esnada gördüğünüz dişler renk ve materyal olarak aynı olmasa da model olarak size referans olmaktadır.

Son seans ise bitim aşamasıdır. Eğer dişleriniz arzuladığınız gibiyse hekiminiz protezinize en uygun şekilde simantasyon işlemini tamamlayacaktır.

Bu andan iIbaren hayal ettiğiniz dişlere ulaşmış olacaksınız.

Kaplama Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum veya metal destekli porselenlerin uygulanma sebepleri diş eksikliği olabileceği gibi aşağıdaki sebepler dolayısıyla da olabilir;
1. Dişler arasındaki boşlukları kapatmak için
2. Çürük veya kırıkları kaplamak için
3. Renklenen, lekeli veya aşınmış dişlerin görünümünü iyileşIrmek için
4. GeneIk olarak oluşan deformasyonlarını gidermek için
5. Kök kanal tedavisi sonrası yeniden yapılandırılması için
6. Çiğneme fonksiyonunu geri kazandırmak için kaybedilen dişlerin yerine protez olarak yerleştirilmesi için.
7. Dişlerin şeklini veya boyutunu düzeltmek için