İmplant Üzeri Protez Çözümleri

İmplant ağız ve çene cerrahları tarafından uygulanan ve uygulama aşamasında sterillik gerektiren cerrahi bir tedavidir implant operasyonu uygulanacak implant sayısına göre değişmekle beraber yarım saat ile bir buçuk saat arasında sürmektedir. Tedavi klinik ortamında yapılmaktadır her hastamız için steril edilmiş özel setler açılır hekim ve asistanı cerrahi sterilizasyona uygun şekilde hazırlanarak işleme girer.

2. Aşama Tedavisi

Tedavinin en keyifli kısmı ikinci aşama çünkü yeni dişlerinize kavuşmanıza sayılı günler kalıyor. İlk aşamada implantları yaptıktan sonra hekim önerisi ile 3 ila 6 ay arasında bir bekleme sürecine giriyoruz. Bekleme sürecinin amacı implantın kemikleşmesini sağlayabilmek. Bu aşamada sizin için uygun görülmüş olan ve ilk aşamada karar verilen protez işlemlerine başlıyoruz. Dişlerinizin modelini, rengini bu aşamada belirliyorsunuz. Bitim öncesinde provalar görüyorsunuz. Ve hekiminiz sizin için en sağlıklı ve estetik şekilde tedavinizi tamamlıyor. 


Sabit Protez Seçeneklerimiz 


İmplant Üstü Hibrit Zirkonyum 


Hiç dişi olmayan hastalarımızın implant üzeri protez tedavisi için zirkonyum’un bir bütün halinde sizin seçimleriniz ve implant mesafeleriniz gibi teknik açıdan size özel üretilen, aynı zamanda diş eti estetiğinizin de sağlandığı bir protez türüdür. Genellikle kemik durumu iyi olan ve fazla implant yapılabilen hastalarımızda tercih etmekteyiz.


İmplant Üstü Barlı Zirkon 


Zirkonyumun alt yapısını biraz daha kalınlaştırarak yaptığımız, aynı zamanda diş eti estetiğini de koruduğumuz protez türüdür. Genellikle daha az implantı veya uzun aralıklı implantları olan hastalarımızda protezi daha güçlü kılabilmek adına bu seçeneği kullanmaktayız. 


İmplant Üstü Toronto Zirkon 


Zirkonyumun alt yapısında bir metal hazırlarız. Bu metal bar yapı üzerine metalden sanki hasta ağzında diş varmış gibi kesik diş formu vererek bu yapıyı implantlara vidalarız. Sonrasında bu kesik diş formu verilen metallere göre hazırlanmış olan zirkonları bu bar yapının üzerine simante ederiz.
Diğer protez türlerinden farkı hem metali hem zirkonu barındırıyor olmasıdır. Genellikle daha az implantı olan hastalarımızda daha güçlü bir yapı sağlamak için tercih ederiz.


İmplant üstü Metal Destekli 


Metal destekli protezlerimizin alt yapısında metal bulunur. Bu metallerin üzerine porselen işlenerek estetik hale getirilir. İmplant üstü metal destekli protezlerimizi genellikle çok az sayıda implant yaptığımız veya kemik durumu iyi olmayan hastalarımızda tercih ederiz. Uzun boşluklarda veya kısa implant kullanılmak zorunda kalınan durumlarda metal destekli olması protezi daha güçlü kılacaktır. 


Yukarıda bahsettiğim tüm protez çeşitlerimiz sizlere sunabildiğimiz sabit protez çeşitleridir. Fakat bazen durum sabit protez yapamayacağımız noktada olabiliyor. Bu durumda da hastalarımıza hareketli protez önerilerinde bulunmaktayız. Fakat hareketli protez yapacak olsak dahi kemik durumuna göre ortalama tek çenede 3 implant koyarak hastamızın hareketli protezini daha kullanışlı hale getirmeyi hedefliyoruz. 


Hareketli Protez Seçeneklerimiz

İmplant üstü Overdenture 


Akrilik yapı ile üretilen bu protezler damak yapıda olmaktadır. Burada amaç hastaya yapılabilen sayıdaki implantı yaparak protez aşamasında da çıt çıtlı yöntem dediğimiz yöntem ile mevcut implantlara protezi oturtarak takma çıkarma bir sistem oluşturabilmekteyiz. Bu sistemin avantajı hastayı total protezlerde oluşan yemek yerken çıkma, protez yapıştırıcısı kullanma gibi sıkıntılardan kurtarıyor ve maksimum stabiliteyi sağlayabiliyor olmasıdır.
Bu tabloyu genellikle diş tedavisini çok ertelemiş olan, sismik rahatsızlıklar kaynaklı kemik kaybı yaşamış olan hastalarımızda görmekteyiz.