İmplant

Ağız içine uygulanan genellikle titanyum içerikli materyallerden oluşan suni diş kökü formundaki yapılardır. Hastalarımız diş boşlukları veya çekim kararı verilen durumlarda implant tedavisi çözüm olarak sunulur. Kemik yapısı sinüslerin durumu gibi implant öncesi muayenede kontrol edilmesi gereken birçok durum vardır implant uygulanabilmesi için mevcut kemik yapısının yeterli seviyede olması gerekmektedir, yeterli kemik olmaması durumunda kemik tozu kullanarak hastalarımıza implant yapabilmekteyiz. Burada en doğru bilgiyi alabilmeniz için bir röntgen veya ağız içi fotoğraflarınız ile bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Bizimle iletişime geçtikten sonra danışmanınız size en doğru tedavi yönlendirmesini sağlayacaktır.

Nasıl Uygulanır?

İmplant ağız ve çene cerrahları tarafından uygulanan ve uygulama aşamasında sterillik gerektiren cerrahi bir tedavidir implant operasyonu uygulanacak implant sayısına göre değişmekle beraber yarım saat ile bir buçuk saat arasında sürmektedir. Tedavi klinik ortamında yapılmaktadır her hastamız için steril edilmiş özel setler açılır hekim ve asistanı cerrahi sterilizasyona uygun şekilde hazırlanarak işleme girer.

Bir Günde İmplant Yapılır Mı?

Evet bir günde implant yapılır fakat implantınızın üst yapısını yapmak için 3 ile 6 ay arasında her hastada değişiklik gösteren iyileşme süresi beklendikten sonra implantın üst yapısı yapılır. İmplant tedavisi ortalama yarım saat ile bir buçuk saat arasında değişiklik gösteren bir tedavidir hastaya uygulanacak olan implant sayısı süreyi etkilemektedir. Hastalarımızın cerrahi sonrası mutlak geçici diş istemesi durumunda geçici protez yapabilmekteyiz. Bu durumda süre 4 -5 güne çıkmaktadır.

İmplant Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Herkesin ağrı eşiği farklı olduğu için bununla ilgili net bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat genellikle implant sonrası aldığımız önlemlerle beraber hastalarımızın çoğu ağrı, şikayet yaşamadan süreci atlatmaktadır.

Diş hekiminizin reçete ettiği ilaçlar ile hem ağrınız hem de cerrahi işlem sonrası oluşabilecek enfeksiyonlar engellenmektedir size cerrahi işlem sonrası vereceğimiz buz ve tamponlar ile oluşabilecek kanama şişlik morarma gibi durumlar en aza indirilecektir. Bu aşamada size vereceğimiz cerrahi işlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler formunu okumanızı ve danışmanınızın size yaptığı bilgilendirme doğrultusunda siz de maksimum özen gösterirseniz herhangi bir sorun olmadan süreç atlatılacaktır.

Diş Çekimi Sonrası Hemen İmplant Yapılabilir Mi?

Diş çekim sonrası hemen implant yapılabilir fakat bunun için önemli olan konular vardır.

  • Çekilecek olan dişinizin ciddi bir iltihap durumu
  • Çekilecek olan diş bölgesinde kemik kaybı durumu bir durumlar cerrahınız tarafından değerlendirilecek ve uygun görüldüğü takdirde implant aynı seansta koyulacaktır.

Genellikle tek seansta hem çekim hem implant yapmayı daha çok tercih etmekteyiz çünkü hastalarımızı 2. Kez cerrahi işleme almadan tedaviyi bitirme imkanı sağlamaktadır

İmplant Tedavisinden Sonraki Bekleme Süresi Nasıl Geçiyor?

İmplant tedavisinden sonra yapılan olan implantlar diş etinizin altında kemiğinizin içerisinde kalmaktadır. Bu sebeple süresinde ağız içerisinde herhangi bir parça olmayacaktır. Dikişleriniz de kendiliğinden eridikten sonra ağız içinizde hiçbir yabancı madde olmadan bekleme süresini tamamlayacaksınız. İmplantlar takıldıktan sonra oluşabilecek ağrı maksimum bir hasadır bu sürede geçtikten sonra diğer bekleme süreniz de hayatınızı hiç etkilemeden devam edebileceksiniz. Bekleme süresinde tek dikkat etmeniz gereken şey implantların baskı, darbe almamasıdır. Full dişsizlik durumlarında hayat konforunuzu sağlayabilmek adına sadece estetik amaçlı geçici protezler yapmaktayız.

Tedavi Seçenekleri

Her hastanın ağız yapısı mevcut diş durumu sağlık geçmişi ve beklentileri farklı olduğundan her hastamızın tedavisi kendine özel planlanmaktadır. Bu sebeple en doğru planlama ağız içi muayene sonrası belli olur fakat sizin bizlere göndereceğiniz bir röntgen veya fotoğrafla siz kliniğe gelmeden hekimlerinize danışarak size uygun planlamayı sağlarız. Size uygun planlama sağlamak için WhatsApp’tan danışmanızla iletişime geçebilirsiniz.